Практична робота обробка текстової інформації. Практична робота обробка текстової інформації Текст виділяється контрастним кольором

Муніципальне бюджетне загальноосвітній заклад Російська національна середня загальноосвітня школа імені Героя Радянського Союзу Г.С.Овчіннікова села Осинівка муніципального району Бирский район Республіки Башкортостан

Відкритий урок

в 5 класі

по темі: «Редагування тексту. Робота з фрагментами »

підготувала:

учитель інформатики та ІКТ

Матюшина А.Ф.

2015 р

Тема уроку: «Редагування тексту. Робота з фрагментами »

Мета уроку: дізнатися, що таке редагування текстового документа; навчитися вводити і редагувати текст в з текстовому редакторіWordPad; працювати з фра гментамі тексту.

освітні: актуалізувати знання з теми «Редагування текст. Робота з фрагментами »;познайомитися з призначеним для користувача інтерфейсом текстового редактораWordPad; ввести поняття редагування тексту;мати уявлення про фрагмент текстового документа;навчити самостійно працювати з текстовим редакторомWordPad.

Розвиваючі: створити умови для розвитку комп'ютерної грамотності, формування навичок індивідуальної роботи за комп'ютером в текстовому редакторі WordPad, контролю і самоконтролю, умінь самостійно працювати і міркувати; продовжити розвиток таких пізнавальних процесів, як сприйняття, увага, пам'ять.

виховні: сприяти вихованню культури спілкування на занятті і в повсякденному житті, інформаційної культури, дбайливого ставлення до ПК і інформації.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу;

Вид уроку:комбінований;

Форма проведення: фронтальна, робота в парах;

Устаткування і наочні посібники:

    комп'ютер, проектор, екран;

    презентація з опорним матеріалом для пояснення і опитування;

    програмне забезпечення: табличний процесор Word Pad, додаток Power Point

    Оргмомент (2 хвилини)

    Мотивація (1 хвилина)

    Актуалізація знань (5 хвилин)

    Вивчення нового матеріалу. (16 хвилин)

    Физкультминутка (1 хвилина)

    Практична робота (15 хвилин)

    Домашнє завдання (2 хвилини)

    Підведення підсумків. Рефлексія (3мінути)

Хід уроку

    організаційний момент

Привітання учнів. Підготовка учнів до уроку, перевірка присутніх на уроці

    мотивація

Пояснення теми, мети, плану проведення занять

    актуалізація знань

З найперших уроків інформатики в 5 класі ви дізналися, що як і ми комп'ютер працює з інформацією. З якими видами інформації працює компью тер?

(Комп'ютер працює з графікою, текстом, звуком, числами, відео )

Що таке обробка інформації?

(Обробка інформації - це рішення інформаційної завдання, або процес переходу від вихідних даних до результату.).

Обробка інформації буває двох типів, Хто мені скаже будь?

(1) обробка, пов'язана з отриманням нового змісту, нової інформації; 2) обробка, пов'язана зі зміною форми інформації, але не змінює її змісту.)

Що таке текстовий редактор?

(текстовийредактор- комп'ютерна програма, призначена для створення і змінитекстовихфайлів, а також їх перегляду на екрані, виводу на друк, пошуку фрагментівтексту і т. п.)

    Вивчення нового матеріалу

Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що таке редагування текстового докуме нта; навчитися вводити і редагувати текст в з текстовому редакторіWordPad; р аботать з фрагментами тексту.

Тема сьогоднішнього уроку «Редагування тексту. Робота з фрагментами ». (Слайд 1)

На попередніх уроках ми з вами познайомилися з текстовим редактором «Блокнот», а сьогодні на уроці ми попрацюємо з текстовим процесором «WordPad». ( слайд 2-3)

Давайте подивимосяосновні відмінності і подібності текстового редактора і текстового процесора. (Слайд 4)

редагування -зміна змісту тексту.( слайд 5)

При редагуванні тексту ви переглядаєте його, щобпереконатися, що все правильно, виправляєте виявлені помилки (наприклад, в правописі) і вносите необхідні зміни. Якщо текст великий, то на екрані буде видно тільки його частину, а весь він буде зберігатися в пам'яті комп'ютера.

За допомогою клавіш (стрілок) управління, курсор можна переміщати по всьому екрану, підщепідить його до будь-якого символу.

Крім того, існує режим прокрутки, що дозволяє швидко вивести на екран частини тексту, що знаходяться за його межами.

Редагування тексту означає зміну змісту тексту.

Давайтерозберемося, що таке текстовий документ. (Слайд 6-7)

Текстовий документ:

Народження: Створюється в будь-якому текстовому редакторі.

Характер: Упорядкований набір символів набраних на комп'ютері.

Контакти: Може бути помічений з нецензурними матеріалами, такими як малюнки, діаграми і так далі, а також і з упорядкованими текстамі- таблицями.

Житла: текстовий редактор - Блокнот, текстові процесори WordPad і MS Word.

Справжній файл, може ховатися під розширеннями, .txt, .rtf, .doc.

При редагуванні можна працювати не тільки з окремими символами, а й з цілими фрагментами тексту. (Слайд 8-9)

Фрагменти тексту: слово, рядок, абзац, група абзаців, весь текст.( слайд 10-15)

Попередньо фрагмент повинен бути виділений. Для цього необхідно встановити покажчик миші в початок потрібного фрагмента і, тримаючи кнопку миші, протягнути покажчик до його кінця.

Вибір фрагмента можна скасувати клацанням в довільному місці робочої області вікна.

Виділений фрагмент можна вилучити з тексту і стерти з пам'яті, а можна видалити з тексту, але помістити в спеціальний розділ пам'яті, званий буфером. В цьому випадку віддалений фрагмент можна буде або повернути на колишнє місце, або помістити в інше, більш відповідне місце текста.

Іноді доводиться вводити тексти, в яких окремі рядки, а то і групи рядків неодноразово повторюються. Повторюваний фрагмент набирається тільки один раз, потім він виділяється і за допомогою спеціальної кнопки копіюється - сам фрагмент залишається на своєму колишньому місці, а його точна копія міститься в буфер. Після цього ви продовжуєте набирати текст і, дійшовши до того місця, де повинен бути повторюваний фрагмент, вставляєте його з буфера. Цю процедуру можна повторювати багато разів.

    Физкультминутка

З - за парт ми вийдемо дружно,

Але шуміти зовсім не потрібно,

Встали прямо, ноги разом,

Поворот кругом, на місці.

Вип'ємо пару раз в долоні.

І потопає трошки.

А тепер уявімо, дітки,

Ніби руки наші - гілки.

Покачаємо ними дружно,

Немов вітер віє вітер.

Вітер стих. Зітхнули дружно.

Нам урок продовжити потрібно.

Підрівнялися, тихо сіли

І на дошку подивилися.

    Практична частина. ( слайд 16)

Учні сідають за комп'ютери для виконання практичних завдань.

Додаток 1.

    Домашнє завдання.

Повторити конспект в зошиті, розгадати кросворд

    Підведення підсумків. рефлексія

Яка тема уроку?

Чим ми займалися сьогодні на уроці?

Що таке редагування?

(Редагування - наступний етап підготовки документа на комп'ютері.)

Які дії можна виконувати з виділеним фрагментом?

(Копіювати в буфер обміну, переміщати, видаляти і т.д.)

Хлопці прошу вас закінчити пропозицію:

1. На уроці я працював

2. Своєю роботою на уроці я

3. Урок для мене видався

4. За урок я

5. Мій настрій

6. Матеріал уроку мені був

7. Домашнє завдання мені здається

активно / пасивно

задоволений / незадоволений

коротким / довгим

не втомився / втомився

стало краще / стало гірше

зрозумілий / не зрозумілий

корисний / даремний

цікавий / нудний

легким / важким

цікавим / нецікавим

Додаток 1

Практична робота

«Робота з фрагментами тексту»

завдання 1

1. Відкрийте програмуWord Pad.

2. Відкрийте документ 1.Зайве.rtf

3. У кожному рядку знайдіть зайве слово. Виділіть її подвійним клацанням і видаліть, натиснувши клавішуDelete на клавіатурі.

4. Нет_лішнего.rtf.

завдання 2

1. Відкрийте документ 2.Лукомор'я,rtf (Робочий стіл \\ 5класс \\ Заготовки).

2. Видаліть зайві слова, відновивши тим самим оригінальний текст віршів А. С. Пушкіна.

3. Збережіть документ зі змінами в особистій папці під ім'ямЛукоморье1.rtfі закрийте програму.

завдання 3

1. Відкрийте програмуWordPad. На панелі інструментів знайдіть кнопкиКопіювати в буфер, Вставити з буфера.

2. Відкрийте документ 3.Фраза.rtf, містить буквосполучення Тепер яподнімітетоже.

3. Виділіть цю фразу клацанням на лівому полі навпроти рядка і скопіюйте в буфер обміну, клацнувши на панелі інструментів на кнопцікопіювати .

4. Встановіть текстовий курсор в кінець рядка і перейдіть на новий рядок натисканням клавішіEnter .

5. Вставте буквосполучення з буфера обміну7 раз за допомогою кнопкивставити .

6. Розділіть буквосполучення пробілами і комиими за зразком:

Тепер я під ними, ті теж.

Ті пір'я підніми, ті теж.

Ті пір'я підійміть теж.

Ті пір'я під ними, ті тож.

Ті пір'я під ним і ті теж.

Тепер я, підійміть теж.

Тепер я, підніми ті теж.

Тепер я під ним і ті теж.

7. Збережіть документ зі змінами в особистій папці під ім'ямФрази.rtf.

завдання 4

1. Відкрийтедокумент 4.Алгоритм.rtf (Робочий стіл \\ 5класс \\ Заготовки).

2. На панелі інструментів знайдіть кнопкиВидалити в буфер, Вставити з буфера, Скасувати.

3. Розставте команди алгоритму «Посадка дерева» в розумній послідовности. Для цього:

1) уважно прочитайте весь текст;

2) знайдіть рядок з командою, яка повинна бути виконана першої;

3) виділіть знайдену рядок;

4) видаліть виділену рядок в буфер;

5) помістіть курсор в початок першого рядка і вставте першу команду з буфера;

6) при необхідності користуйтеся командоюСкасувати;

7) повторюйте аналогічні дії, поки всі команди не опиняться на своїх містах.

Алгоритм.rtf.

завдання 5

1. Відкрийте документ 5.Склад.rtf(Робочий стіл \\ 5класс \\ Заготовки).

2. Виділіть склад НА і помістіть його в буфер обмена.

3. Вставте склад НА5 раз так, щоб слова знайшли сенс.

4. Збережіть документ зі змінами в особистій папці під ім'ям Склад1 . rtf.

завдання 6

1. Відкрийте документ 6.Сто. rtf (Робочий стіл \\ 5класс \\ Заготовки)і прочитайте вірш Л.Кондратенко.

2. Для більшої виразності автор «вставив» всередину слова цифри. Подивіться, як буде виглядати цей вірш після заміни «100» на «сто». Збережіть документ зі змінами в особистій папці під ім'ямCTO. rtf.


| Планування уроків на навчальний рік | Редагування тексту. Робота з фрагментами. Практична робота №8 «Робота з фрагментами тексту (завдання 1 - 5)»

урок 20
Редагування тексту.
Робота з фрагментами.
Практична робота №8
«Робота з фрагментами тексту (завдання 1 - 5)»

Комп'ютер - основний інструмент підготовки текстів




Робота з фрагментами





При редагуванні можна працювати не тільки з окремими символами, а й з цілими фрагментами тексту. Попередньо фрагмент повинен бути виділений. Для цього необхідно встановити покажчик миші в початок потрібного фрагмента і, тримаючи кнопку миші, протягнути покажчик до його кінця.

Текст виділяється контрастним кольором

Вибір фрагмента можна скасувати клацанням в довільному місці робочої області вікна.

Виділений фрагмент можна вилучити з тексту і стерти з пам'яті, а можіо видалити, з тексту, але помістити в спеціальний розділ пам'яті, званий буфером. В цьому випадку віддалений фрагмент можна буде або повернути на колишнє місце, або помістити в інше, більш відповідне місце тексту.

Іноді доводиться вводити тексти, в яких окремі рядки, а то і групи рядків неодноразово повторюються (згадайте вірш С. Маршака «Багаж» або якусь пісеньку з приспівом). Повторюваний фрагмент набирається тільки один раз, потім він виділяється і за допомогою спеціальної кнопки копіюється - сам фрагмент залишається на своєму колишньому місці, а його точна копія міститься в буфер. Після цього ви продовжуєте набирати текст і, дійшовши до того місця, де повинен бути повторюваний фрагмент, вставляєте його з буфера. Цю процедуру можна повторювати багато разів.

Текстові процесори дозволяють знаходити місце розташування в тексті заданого слова, а при необхідності автоматично замінювати в усьому тексті одне слово іншим.

Сучасним текстовим процесорам можна доручити також виявлення та виправлення орфографічних помилок.

Виклад нового матеріалу - перегляд презентації «Редагування тексту. Робота з фрагментами », конспектування:

Привіт мене звуть Степан Олександрович, сьогодні я проведу у вас урок.

Редагування - наступний етап підготовки документа на комп'ютері.

При редагуванні тексту ви переглядаєте його, щоб переконатися що все правильно, виправляєте виявлені помилки (наприклад, в правописі) і вносите необхідні зміни. Якщо текст великий, то на екрані буде видно тільки його частину, а весь він буде зберігатися в пам'яті комп'ютера.

За допомогою клавіш (стрілок) управління, курсор можна переміщати по всьому екрану, підводити його до будь-якого символу. Для переміщення по всьому документу призначені спеціальні клавіші або комбінації клавіш (див. Довідкові матеріали).

Крім того, існує режим прокрутки, що дозволяє швидко вивести на екран частини тексту, що знаходяться за його межами.

При редагуванні можна працювати не тільки з окремими символами, а й з цілими фрагментами тексту. Попередньо фрагмент повинен бути виділений. Для цього необхідно встановити покажчик миші в початок потрібного фрагмента і, тримаючи кнопку миші, протягнути покажчик до його кінця.

Вибір фрагмента можна скасувати клацанням в довільному місці робочої області вікна.

Виділений фрагмент можна вилучити з тексту і стерти з пам'яті, а можна видалити з тексту, але помістити в спеціальний розділ пам'яті, званий буфером. В цьому випадку віддалений фрагмент можна буде або повернути на колишнє місце, або помістити в інше, більш відповідне місце тексту.

Іноді доводиться вводити тексти, в яких окремі рядки, а то і групи рядків неодноразово повторюються (згадайте вірш С. Маршака «Багаж» або якусь пісеньку з приспівом). Повторюваний фрагмент набирається тільки один раз, потім він виділяється і за допомогою спеціальної кнопки копіюється - сам фрагмент залишається на своєму колишньому місці, а його точна копія міститься в буфер. Після цього ви продовжуєте набирати текст і, дійшовши до того місця, де повинен бути повторюваний фрагмент, вставляєте його з буфера. Цю процедуру можна повторювати багато разів.

Текстові процесори дозволяють знаходити місце розташування в тексті заданого слова, а при необхідності автоматично замінювати в усьому тексті одне слово іншим.

Сучасним текстовим процесорам можна доручити також виявлення та виправлення орфографічних помилок.

Виконання практичних завдань:

«Робота з фрагментами тексту»

Завдання 1

1. Відкрийте програму Word Pad.

2. Відкрийте документ Лішнее.rtf (Мої документи \\ 5класс \\ Заготовки).

3. У кожному рядку знайдіть зайве слово. Виділіть її подвійним клацанням і видаліть, натиснувши клавішу Delete на клавіатурі.

4. Збережіть документ зі змінами в особистій папці під ім'ям Нет_лішнего.rtf.

завдання 2

1. Відкрийте документ Лукомор'я, rtf (Мої документи \\ 5класс \\ Заготовки).

2. Видаліть зайві слова, відновивши тим самим оригінальний текст віршів А. С. Пушкіна.

3. Збережіть документ зі змінами в особистій папці під ім'ям Лукоморье1 .rtf і закрийте програму.

завдання 3

1. Відкрийте програму Word Pad. На панелі інструментів знайдіть кнопкиКопіювати в буфер, Вставити з буфера.

2. Відкрийте документ Фраза.rtf, що містить буквосполучення Тепер яподнімітетоже.

3. Виділіть цю фразу клацанням на лівому полі навпроти рядка і скопіюйте в буфер обміну, клацнувши на панелі інструментів на кнопціКопіювати 4 \u003d i.

4. Встановіть текстовий курсор в кінець рядка і перейдіть на новий рядок натисканням клавіші Enter.

5. Вставте буквосполучення з буфера обміну 7 разів за допомогою кнопкиВставити Ш.

6. Розділіть буквосполучення пробілами і комами за зразком:

Тепер я під ними, ті теж.

Ті пір'я підніми, ті теж.

Ті пір'я підійміть теж.

Ті пір'я під ними, ті теж.

Ті пір'я під ним і ті теж.

Тепер я, підійміть теж.

Тепер я, підніми ті теж.

Тепер я під ним і ті теж.

7. Збережіть документ зі змінами в особистій папці під ім'ям Фрази.rtf.

завдання 4

1. Відкрийте документ Алгорітм.rtf (Мої документи \\ 5класс \\ Заготовки).

2. На панелі інструментів знайдіть кнопкиВидалити в буфер, Вставити з буфера, Скасувати.

3. Розставте команди алгоритму «Посадка дерева» в розумної послідовності. Для цього:

1) уважно прочитайте весь текст;

2) знайдіть рядок з командою, яка повинна бути виконана першої;

3) виділіть знайдену рядок;

4) видаліть виділену рядок в буфер;

5) помістіть курсор в початок першого рядка і вставте першу команду з буфера;

6) при необхідності користуйтеся командоюскасує;

7) повторюйте аналогічні дії, поки всі команди не опиняться на своїх місцях.

4. Збережіть документ зі змінами в особистій папці під ім'ям Алгоритм! .rtf.

завдання 5

1. Відкрийте документ Слог.rtf (Мої документи \\ 5класс \\ Заготовки).

2. Виділіть склад НА і помістіть його в буфер обміну.

3. Вставте склад НА 5 раз так, щоб слова знайшли сенс.

4. Збережіть документ зі змінами в особистій папці під ім'ям Слог1.rtf.

завдання 6

1. Відкрийте документ Медвежонок.rtf, що знаходиться у вашій особистій папці.

2. Послідовно виділяйте подвійним клацанням лівою кнопкою миші в тексті кожне слово «ведмежа» і вводите замість нього слово «вовченя» (з урахуванням малих і великих літер).

3. Вибравши в меню Файл команду Зберегти як ..., збережіть змінений документ під ім'ям Boлчонок.rtf в особистій папці.

4. Встановіть текстовий курсор в початок першого рядка. виконайте команду[Редагування-Замінити].В поле Знайти введіть слово «вовченя». В поліЗамінити на введіть слово «лисеня». Клацніть на кнопціЗамінити все. Закрийте вікно Знайти і замінити.Переконайтеся, що в тексті замість слова «вовченя» скрізь стоїть слово «лисеня».

5. У меню Файл ще раз виберіть командуЗберегти як і збережіть змінений документ під ім'ям Лісенок.rtf в особистій папці.

завдання 7

1. Відкрийте документ 100.rtf (Мої документи \\ 5класс \\ 3аго-товки) і прочитайте вірш Л. Кондратенко.