Урок з інформатики "Команда розгалуження". Конспект уроку з інформатики "розгалуження" Алгоритмічна структура «розгалуження»

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа

Червонополянська середня загальноосвітня школа №32

Піщанокопського району Ростовської області

Конспект уроку з інформатики у 9 класі
Розгалуження

підготувала

вчитель інформатики

Михайлова Наталія Валеріївна

Цілі уроку:

    ввести поняття розгалуженого алгоритму (повна, неповна форма)

    навчитися зображати алгоритми, що розгалужуються, у вигляді блок схеми.

Завдання:

    Навчальні : сприяти вивченню алгоритмів, що розгалужуються, повного і неповного розгалуження, послідовності дій при вирішенні завдань, формування навички складати блок-схеми.

    Розвиваючі: сприяти розвитку логічного мислення, уваги; розвиток пізнавального інтересу до предмета.

    Виховні: розвиток уміння пов'язувати вивчення нового матеріалу з відомими фактами; виховання самостійності та вміння працювати у групах, у парі та самостійно.

Тип уроку: урок здобуття нових знань.

Вигляд уроку: комбінований.

Обладнання: комп'ютери, мультимедійний проектор, мультимедійна презентація опорний конспект уроку для учнів, завдання для самостійної роботи, смайли для рефлексії (чорні та червоні)

Хід уроку

1. Організаційний момент

Здрастуйте хлопці!

Вранці сонечко прокинулось,
Потяглося, посміхнулося
І вирушило гуляти
Темряву нічну проганяти.

2.Актуалізація опорних знань

Фронтальне опитування:

    Дайте визначення алгоритму;

    Перелічіть властивості алгоритму;

    Назвіть способи запису алгоритмів;

    Які алгоритмічні конструкції ви знаєте?

    Який алгоритм називається лінійним?

    Як зобразити блок-схему лінійного алгоритму?

3. Формування нових знань

Вступне слово вчителя: ЗВиконуючи певні дії, ми виконуємо будь-який алгоритм.
Наведіть, будь ласка, приклади з повсякденного життя, що стосуються лінійних алгоритмів. (Учні наводять приклади лінійних алгоритмів)
На жаль, у житті лінійні алгоритми трапляються досить рідко. Завжди з'являються якісь
умови які змінюють алгоритм.
Наприклад : Вранці, збираючись до школи, ми обов'язково подивимося у вікно: якщо йде дощ, то беремо з собою парасольку... (Хлопці продовжують наводити приклади) Такі умови зустрічаються у нашому житті досить часто.


Згадаймо казку:"На розвилі шляхів-доріг лежить Віщий камінь, а на ньому напис: « Праворуч підешконя втратиш, себе врятуєш; ліворуч підеш- себе втратиш, коняврятуєш; прямо підеш...

Таким чином з'являється новий вид алгоритму.
- Як би ви його назвали?

Спробуйте дати йому визначення.(Розгалужується алгоритм - це алгоритм, в якому в залежності від умови виконується або одна, або інша послідовність дій)
– Нижче наведено форми розгалужень. Чим вони відрізняються? Як би ви їх назвали?

А тепер спробуйте сформулювати тему та цілі нашого уроку:

Мета уроку:

    познайомитися з алгоритмічною структурою розгалуження;

    навчитися зображати алгоритми, що розгалужуються, у вигляді блок схем.

Повна форма розгалуження

IFумоваthenдія 1elseдія 2(Якщоумоватодія 1інакшедія

Неповна форма

IFумоваthenдія 1

Приклади використання алгоритмів, що розгалужуються, у вигляді блок-схем:

Якщо ластівки літають низько, буде дощ, інакше дощу не буде.

Якщо погода буде гарною, то перед тим, як робити уроки, покатаюся на лижах.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Завдання №1

Ви вирушаєте у кіно. Підійшовши до кінотеатру, ви виявляєте, що сьогодні йдуть два фільми: нова серія «Гаррі Поттера» та новий бойовик із Сільвестром Сталлоне. Якщо є квитки на перший, то підете дивитися його, інакше дивитися бойовик.

Завдання2

2

Спробуємо написати програму мовою БЕЙСІК

10 REM

20 INPUT x

30 IF x<0 THEN y=8+x ELSE y=4*x+10

40 PRINTy

50 END

Практична робота

Кожен учень сідає за комп'ютер. На робочому столі лежать завдання, він обирає одне з запропонованих завдань і записує програму на комп'ютері, результат повідомляє вчителю.

Завдання:

Завдання 1. Дано два числа. Більше звести в квадрат.

Завдання 2 Дано два числа. Більше потроїти, менше звести в квадрат

Завдання 3. Знайти суму між квадратом більшим і кубом меншим із двох чисел.

Завдання 4. Позитивне число збільшити п'ять.

Завдання 5. У = х 5 +1 х>10

Х 3 х<10

4. Підбиття підсумків уроку

Все наше життя – це алгоритм складної «розгалуженої» структури і треба прагнути до того, щоб кожна наша дія була обдуманою і призводила до правильного, гідного результату!

5. Рефлексія

Який результат нашого уроку?
Виконайте алгоритм: Якщо сподобався урок, підніміть червоний смайлик, інакше синій смайлик.

Вчитель: Яка це алгоритмічна структура? Яке розгалуження ви зараз виконали?

6. Д/з п4.2.2, стор 114

Список використаної літератури

    Н.Г.Угрнінович «Інформатика та ІКТ 9», базовий курс - Москва, БІНОМ, 2012.

    А.А.Чернов "Конспекти уроків з інформатики в 9-11 кл", Волгоград, Вчитель, 2006.


Як ми вже говорили, будь-який алгоритм можна становити з кількох базових структур. Найпростішою з них є лінійна (наслідування). У ній команди виконуються одноразово у тому послідовності, як вони записані. Однак далеко не завжди для вирішення задачі послідовність дій одна і та ж за будь-яких вихідних даних. Якщо на якомусь етапі виконавець повинен вибирати один варіант із кількох, в алгоритмі використовують розгалуження.

В алгоритмі розгалуженої структури (розгалуження)залежно від істинності чи хибності певної умови вибирається одне із двох серій команд.

Приклад програми розгалуженої структури

Блок-схема

Програма мовою Pascal


program choice;

var a, b, c, d: real;

begin

readln (a, b, c);

d := b * b - 4 * a * c;

if d< 0

then writeln ("коренів немає")

else writeln("коріння є");

end.

Зверніть увагу, що перед словами then та else точка з комою не ставиться - вони вважаються частинами одного умовного оператора if...then...else.

В тому випадку якщо при помилковості умови жодних дій не виконується,на блок-схемі на стрілці «НІ» не креслять жодних блоків, а запису умовного оператора пропускають «else».

Якщо серія складається з більш ніж однієї команди, її необхідно укласти в операторні дужки begin...end.

Наприклад:

ifx > 0

thenbegin

Y: = sqrt (x);

Z: = z + y;

end

elsez: = z + x;

Якщо у програмі є розгалуження, потрібно...

    Визначити, які існують варіанти дій та скільки їх всього. Кількість умовних операторів буде на один менше, ніж кількість варіантів.

    З'ясувати, за яких умов має виконуватися кожен із варіантів.

    Якщо варіантів більше двох, виберіть послідовність перевірки умов. За потреби побудувати блок-схему.

    Записати алгоритм мовою програмування.

    Підібрати дані для тестування програми (передбачити набори даних, що дозволяють перевірити коженваріант дій).

Операції порівняння

При записі умов у мові Pascal можна використовувати такі операції порівняння:

Операція

Позначення

Приклад запису

Так само?

d = 0

Більше?

x + y > 100

Менше?

z< 5 * x

Більше чи одно?

sin(a) >= 0.5

Менше чи одно?

v<= 60

Не дорівнює?

y<> 0

Результатом операції порівняння завжди буде логічне значення або false (брехня), або true (істина).

Логічні операції

Нерідко умову, яка потребує перевірки, не можна висловити за допомогою єдиного порівняння. Тоді використовують складові умови, що утворюються за допомогою логічних операцій. У мові програмування Pascal їх три (у деяких реалізаціях – чотири):

Операція

Позначення

Результат

Приклад запису

«І»
(кон'юнкція)

«істина», якщо істинні обидва операнди (і перший,і другий)

(x > -2) and (x< 2)

«Або»

(Диз'юнкція)

«істина», якщо правда хоча б один операнд (або перший,або другий)

(x< -2) or (x > 2)

"Ні"

(інверсія)

«істина», якщо операнд покладено

not (a > b)

Завдання

1. Перекресліть у зошит умовні позначення елементів алгоритму на блок-схемах (якими фігурами позначаються: початок та кінець алгоритму, введення та виведення даних, обробка, перевірка умови).

2. Визначте значення наступного виразу при x=1, y=2:

а) (x> = 0) or (y * y<> 4)

б) (x * y<>0) and (x > y)

в) (not(x * y > 0))and (y > x)

а) (x> = 0) and (y * y<> 4)

б) (x * y<>0) або (x< y)

в) (not (x * y< 0))or (y < x)

3. Запишіть за правилами Pascal такі вирази:

а) x більше 2 та z менше -3;

б) d менше або дорівнює 0 або w більше d;

в) -10 ≤ z< 0.

а) a менше 8 або b більше від -10;

б) s більше або до і k менше 0;

в) 0< y ≤ 100.

4. Складіть на мові Pascal програму, яка визначає...

Яка з двох відстаней (S1 або S2) більша за умови, що перша з них вводиться в метрах, а друга - у сажнях.

Для довідки:

1 сажень = 2,134 м

Який із двох мішків важчий за умови, що маса першого з них (m1) вводиться в кілограмах, а другого (m2) - у пудах.

Для довідки:

1 пуд = 16,38 кг

Тема уроку: «Оператори розгалуження»

Мета уроку:формування навичок роботи учнів із оператором розгалуження.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Завдання уроку:

    Навчальна - освоєння умінь складання операторів розгалуження;

    Розвиваюча – розвиток алгоритмічного мислення, пам'яті, уважності;

    Виховна – розвиток пізнавального інтересу, логічного мислення.

Форма роботи:робота у групах, індивідуальна.

План уроку

    Організаційний момент.

    Актуалізація опорних знань.

    Формування нових навичок та умінь.

    Застосування нових знань.

    Домашнє завдання.

    Підсумок уроку.

Хід уроку

    Організаційний момент.

Здрастуйте хлопці, сьогодні на уроці ми продовжимо з вами вивчення програмування. Згадаймо, що таке алгоритм, його властивості та типи алгоритмів. А для цього ви зараз попрацюєте у групах. Кожна група готує повідомлення про розданий матеріал. На цю роботу я даю вам 5 хвилин.

( роздача матеріалу)

    Актуалізація опорних знань

Поняття алгоритму

Алгоритм є фундаментальним поняттям інформатики. Уявлення про нього необхідне ефективного застосування обчислювальної техніки для вирішення практичних завдань.

Алгоритм - це послідовність дій, яка має бути виконана для досягнення бажаного результату.

Алгоритм вирішення деякого завдання - це алгоритм, що приводить до вирішення цього завдання за кінцеву кількість дій

Властивості алгоритму

    Дискретність.

Поділ алгоритму на послідовність закінчених дій – кроків. Кожна дія має бути закінчена перш, ніж виконавець розпочне виконання наступного кроку.
Алгоритми кулінарних рецептів складаються з окремих дій, які зазвичай нумеруються.

    Результативність.

Отримання вихідних даних результату за кінцеве число кроків.
Приклад: Алгоритм складання цілих чисел у десятковій системі числення.

    Записати числа до стовпчика, так щоб цифри наймолодшого розряду чисел (одиниці) розташувалися одна під одною (на одній вертикалі).

    Скласти цифри молодшого розряду.

    Записати результат під горизонтальною межею на вертикалі одиниць, якщо при цьому отримана сума більша або дорівнює величині основи системи числення (в даному випадку 10), перенести десятки у старший розряд десятків.

    Повторити пункти 2 та 3 для всіх розрядів з урахуванням перенесення з молодших розрядів.

    Масовість.

Можливість застосування алгоритму до великої кількості різних вихідних даних.

    Зрозумілість.

Алгоритм не повинен містити розпоряджень, зміст яких може сприйматися неоднозначно.
Приклад: Після увімкнення комп'ютера починають виконуватися алгоритми тестування комп'ютера та завантаження операційної системи. Виконавцем цих алгоритмів є комп'ютер, тому вони мають бути записані на зрозумілому комп'ютері машинною мовою.

    Точність.

Запис алгоритму повинен бути таким, щоб на кожному кроці його виконання було відомо, яку команду слід виконувати наступною.

    Кінцівка.

Завершення роботи алгоритму за кінцеве число кроків.
Питання розгляді нескінченних алгоритмів залишається поза рамками теорії алгоритмів.

Способи опису алгоритму

    Словесний спосіб

Алгоритм є опис природною мовою послідовних етапів обробки даних.
До двох додаємо три отримуємо п'ять.

    Графічний спосіб

Зображення алгоритму як послідовності пов'язаних між собою функціональних блоків.

Блок-схема це наочне графічне зображення структури алгоритму.

Блок-схема дозволяє зробити алгоритм наочнішим і виділяє в алгоритмі основні алгоритмічні структури (лінійна, розгалуження, вибір та цикл). Якщо виконавцем алгоритму є людина, може за блок- схемою легко простежити виконання алгоритму, оскільки елементи блок-схеми з'єднані стрілками, що вказують кроки виконання алгоритму.
Елементи алгоритму зображуються на блок-схемі за допомогою різних геометричних фігур, усередині яких записується програмний код



Виконання операції

Вибір напряму виконання алгоритму залежно від деяких змінних умов

Введення / висновок

даних

Початок та кінець алгоритму

      Програмний спосіб (алгоритмічний)

Алгоритм, призначений для запису на комп'ютері, повинен бути записаний зрозумілою йому мовою. Така мова називається мовою програмування, команда записана цією мовою називається оператором, а запис алгоритму цією мовою називається програма.

Типи алгоритмів

Залежно від порядку виконання команд можна виділити три типи алгоритмів:

Лінійний алгоритм

Алгоритми з розгалуженням (розгалужений)

Алгоритми із повторенням (циклічний)


Лінійний алгоритм- це такий алгоритм, у якому всі операції виконуються послідовно одна за одною

Приклад лінійного алгоритму

Завдання "зліпити сніговика"

Алгоритм "сніговик"

1. Зліпити зі снігу велику кулю і покласти її на землю.

2.Зліпити другий шар, менше першого, і покласти його на перший шар.

3. Зліпити третю кулю, меншу за другу, і покласти її на другу кулю.

4. Надіти відро на третю кулю.

5. Зробити очі з вуглинків на третій кулі.

6.Воткнуть моркву між вуглинками.

Ті самі дії можна зобразити за допомогою малюнків.

    Формування нових знань

Діти ми повторили те, що ми вивчали з вами минулого року. Відкрийте зошити, запишіть сьогоднішнє число. А тепер увага на дошку.

Стадія «дзвінка»

За заданими пропозиціями вгадати відоме прислів'я.

    Якщо дві справи робити одночасно, то нічого не вийде (За двома зайцями поженешся – жодного не зловиш).

    Якщо робити справу, не поспішаючи, то швидше її закінчиш (Тихіше їдеш – далі будеш).

    Якщо не працюватимеш, то не звариш юшки (без праці не виймеш рибку з ставка).

Що спільного у формулюванні цих прислів'їв?

Якщо то

Ця конструкція описує алгоритм, що розгалужується. Хлопці, а як ви думаєте, яка тема нашого сьогоднішнього уроку?

Тема нашого сьогоднішнього уроку «Оператори розгалуження».

Приклади (якщо погана погода, то беру парасольку; якщо урок фізкультури, то одягаю спортивний костюм і т.д.)

А зараз приступаємо до створення постерів на нову тему. Час роботи 10 хвилин, після закінчення кожної групи презентує свій постер.

Розгалужуваний алгоритм називаєтьсяалгоритм , У якому залежно від умови виконується або одна, або інша послідовність дій.

Умова - це деяке твердження, щодо якого можна сказати: істинно воно чи хибно.

Розгалуження – це така форма організації дій, коли він залежно від виконання чи виконання умови виконується одне чи інша послідовність действий.

Існує дві форми оператора If. Повна та скорочена.

Розгалуження

Для об'єднання кількох команд використовується складовий оператор. Його схема:

beginоператори end;

А тепер подивимося, як цей оператор працює під час вирішення завдання. Запишіть умову у зошит.

    Застосування нових знань.

Завдання: Скласти програму знаходження більшого із двох чисел.

Хлопці що дано нам у цій задачі?

Який результат маємо отримати?

І так починаємо писати програму.

Program z1;

var a, b: integer;

begin

writeln ('vvedite a');

readln (a);

writeln ('vvedite b');

readln (b);

if a>b then

writeln (a)

else

writeln (b);

readln;

end.

А тепер побачимо, як цю програму виконає комп'ютер.

Для того, щоб комп'ютер вирішував нам завдання, вам потрібно навчитися правильно, складати програми. У вас на робочому столі є тренажер "оператори розгалуження". Відкрийте його та перейдіть до завдання номер:

Завдання №1, №2, №4, №6, №7, №8, №9, №10, №11, №12.

    Домашнє завдання

Розв'язати задачу знаходження меншого із двох чисел. Скласти в зошит блок схему і написати програму.

    Підсумок уроку

Стадія "Рефлексії"

«Рефлексивна мета» (4 області: інтерес, працездатність, розуміння, настрій). Учні відзначають область, яка для них на даному уроці.

Полтавська середня школа

Урок інформатики у 8 класі

Розгалуження- це алгоритмічна конструкція, у якій залежно від умови виконується та чи інша послідовність дій.

Структура алгоритму, що містить розгалуження, називається що розгалужується. Ця структура забезпечує вибір між двома альтернативами. Для визначення напряму, у якому піде подальше виконання, проводиться перевірка умови. Кожен із шляхів веде до загальної точки злиття, тому виконання алгоритму буде продовжуватися незалежно від того, який шлях був обраний.

У блок-схемі умова розгалуження зображується в ромбі, з якого обов'язково виходять ДВІ стрілки – перша (стрілка «Так») вказує на команди, які виконуватимуться у разі, якщо умову дотримано; друга (стрілка «Ні») – на команди, які будуть виконані, якщо умова не дотримана.

Однак часто в житті зустрічаються ситуації, коли по одному з напрямків руху за алгоритмом може не відбутися жодної дії, а по іншому - відбудеться кілька дій. Тобто алгоритм розгалуження може бути повним (дивіться малюнок вище) чи неповним.

У словесному формулюванні запис розгалуження виглядає так:

ЯКЩО <условие выбора > ТО <команды, выполняемые при соблюдении условия> Інакше <команды, выполняемые при несоблюдении условия>

Що таке " умова вибору"? Звичайно, це логічний вираз, який набуває значення true(правда) або false(брехня). Якщо є правдою, то виконується головна гілка, якщо брехня, то бічна гілка.

Розглянемо завдання зі збірки завдань із програмування Д.М. Златопольського:

Завдання:

Алгоритм рішення:

Pascal

Умовний оператор

Повна форма

if<условие выбора >then<команды, выполняемые при соблюдении условия>else<команды, выполняемые при несоблюдении условия>

Увага! Перед else ніколине ставлять крапку з комою!

Неповна форма

if<условие выбора >then<команды, выполняемые при соблюдении условия>;

Операції відносини:

> більше,< меньше, >< не равно, >= більше чи одно,<=меньше или равно, = равно.

Логічні операції:

not - заперечення, and - кон'юнкція (І), or -диз'юнкція (АБО), xor - що виключає або

Завдання на Pascal

Program Z;
var
x, y: real;
Begin
write("Введіть x=");
read(x);
if x>0 then y:=sqr(sin(x))
else y:=1-sin(sqr(x));
writeln("y=",y:6:4);
End.

Сі++

Умовний оператор

Повна форма

if (<условие выбора >) <команды, выполняемые при соблюдении условия>; else<команды, выполняемые при несоблюдении условия>

Неповна форма

if (<условие выбора >) <команды, выполняемые при соблюдении условия>;

Операції відносини:

> більше,< меньше, != не равно, >= більше чи одно,<=меньше или равно, == равно.

Логічні операції:

Заперечення && - кон'юнкція (І), || -диз'юнкція (АБО)

Завдання на Сі++

#include
#include
#include
using namespace std;
int main()(
float x, y;
cout<< "Vvedite x=\n";
cin >> x;
if (x>0) y=pow(sin(x),2); else y=1-sin(pow(x,2));
cout<< "y =" << y ;
system("pause");
return 0;
}

Розгалужувальний алгоритм – це алгоритм, у якому залежно від умови виконується чи одна, чи інша послідовність дій.

У багатьох випадках потрібно, щоб за одних умов виконувалася одна послідовність дій, а за інших – інша.

Вся програма складається із команд (операторів). Команди бувають прості та складові (команди, всередині яких зустрічаються інші команди). Складові команди часто називають керуючими конструкціями. Цим наголошується на тому, що ці оператори керують подальшим ходом програми.

Оператор розгалуження на Паскалі (умовний оператор)

Щоб обчислення могли розгалужуватися за декількома напрямками, служить конструкція

IF< УМОВИ > THEN< ОПЕРАТОР 1> ELSE<ОПЕРАТОР 2>Якщо умова справедлива (ІСТИНА), то виконуються<оператор 1>(стоячий між THENі ELSE), а<оператор 2>(Стає після ELSE) буде пропущено. Якщо умова не справедлива (брехня), то<оператор 1>ігноруються та виконуються<оператор 2>.

IF – якщо, THEN – то, ELSE – інакше.

Неповна форма оператора виглядає так:

IF<УСЛОВИЕ>THEN<ОПЕРАТОР>

Якщо умова справедлива, то програма виконуєтой оператор, який стоїть після ключового слова THENі далі керується простим порядком действий. Якщо умоване справедливо, то оператор, що стоїть після THENне виконується, і програма одразу переходить до звичайного порядку дій. Конструкція IF...THENдозволяє залежно від справедливості умови або виконати оператор або пропустити цей оператор. Умови - у них використовуються такі оператори порівняння:

Праворуч і ліворуч від знака порівняння повинні стояти величини, що належать до одного типу. В результаті порівняння виходить логічна величина, що має значення ІСТИНА (TRUE) або БРЕХНЯ (FALSE).

Приклад: 5<7 - ИСТИНА; 8=12 -ЛОЖЬ (проверяем равно ли 8 12, саме перевіряємо, а чи не стверджуємо, що 8=12);

При складанні умови можна використовувати логічні операції: and – логічне множення, or – логічне додавання, not – заперечення. IF(a<0) and (b<0)THEN …

Приклад: Розв'язання квадратного рівняння.Розв'язання квадратного рівняння залежить від значення дискримінанта.

VAR a, b, c, d, x, x1, x2: REAL;

WRITELN ("vvedi a b c");

IF d<0 THEN WRITELN ("net") ELSE

IF d=0 THEN BEGIN

x:=-b/(2*a); WRITELN ("koren", x)

x1:=(-b-SQRT(d))/(2*a);

x2:=(-b+SQRT(d))/(2*a);

WRITELN ("korni", x1, x2);

16 Алгоритмічна структура "цикл". Команда повторення.

Найкращі якості комп'ютерів виявляються не тоді, коли вони розраховують значення складних виразів, а коли багато разів, із незначними змінами, повторюють порівняно прості операції. Навіть дуже прості розрахунки можуть поставити людину в глухий кут, якщо їх треба повторити тисячі разів, а повторювати операції мільйони разів людина зовсім не здатна.

З необхідністю повторюваних обчислень програмісти стикаються постійно. Наприклад, якщо треба підрахувати, скільки разів літера "про" зустрічається в тексті, необхідно перебрати всі літери. За всієї простоти цієї програми виконати її людині дуже важко, а комп'ютера це завдання кілька секунд.

Циклічний алгоритм - опис дій, які мають повторюватися вказане число разів або поки не виконано задану умову.

Список дій називають тілом циклу.

У суботу ввечері ви дивитеся телевізор. Час від часу поглядаєте на годинник і якщо час менший за півночі, то продовжуєте дивитися телевізор, якщо це не так, то ви припиняєте перегляд телепередач.

Цикли такого виду називають цикли з передумовою .

На мові Паскаль вони записуються так:

WHILE умова DO оператор;У цьому циклі перевіряється умова і якщо вона виконується (ІСТИНА), то виконується тіло циклу, потім умова перевіряється знову... і так доти, поки умова істинна. Якщо операторів кілька, то укладаємо в begin-end. Приклад: Вивести всі натуральні числа менше за це.

a:=0; chislo: = 10; WHILE a

WRITELN (a);

a:=a+1; END;Варто звернути увагу на те, що цикл може бути не виконано жодного разу(якщо умова спочатку не істинна, наприклад, a=5, а chislo(відбудеться зациклювання).

Вам треба поточити усі олівці в коробці. Ви точите один олівець і відкладаєте його убік. Потім перевіряєте, чи олівці залишилися в коробці. Якщо умова хибна, то знову виконується дія "заточити олівець". Як тільки умова стає істинною, то цикл припиняється.

Цикли такого виду називають цикли з постумовою .

REPEATоператор;

UNTIL умова;

Цей цикл відрізняється від попереднього тільки тим, що він виконується до тих пір, поки умова не істинна (тобто зовсім навпаки). Цикли такого роду відрізняються тим, що хоча б один раз, але тіло циклу буде виконане незалежно від умови. Умову перевіряють після першого виконання тіла циклу.

Наприклад, на уроці фізкультури ви повинні пробігти кілька кіл навколо стадіону.

Такі цикли називаються - цикли з лічильником .

FORЛічильник := Початок TOКонЗнач DOтіло циклу;За умовчанням крок циклу дорівнює 1, тобто. Щоразу після проходження тіла циклу лічильник збільшується на одиницю.

Зменшуючий цикл:

FORЛічильник := Початок DOWNTOКонЗнач DOтіло циклу;

крок циклу дорівнює -1.

Приклад: Вивести на екран усі числа від 1 до 100. Для цього можна було б написати таку програму:

WRITELN ('1');

WRITELN ('2');

WRITELN ('3');

WRITELN ('99');

WRITELN ('100');

Усього якихось 102 рядки;-). Хоча цю ж програму можна написати набагато коротше:

FOR i:=1 TO 100 DO WRITELN (i);