Сценарій уроку "Алгоритми: лінійні, з розгалуженням, з повторенням". Конспект "Типи алгоритмів: лінійні, з розгалуженням, з повторенням." складати план вирішення навчальної задачі

Урок інформатики 7 клас

Дата проведення 12.11.2015р.

Мета уроку : навчити складатиалгоритм ыз повторення; використовувати цикли в алгоритмах для розв'язання задач, Створити умови для формування первинного уявлення про цикл в алгоритмі та команди "повторити";

розвиватилогічне та алгоритмічне мислення учнів; розвивати навички роботи у програмному середовищі;

виховувати допитливість та поглиблений інтерес до вивчення інформатики.

Тип уроку:урок вивчення та первинних закріплень нових знань

Обладнання, що використовується:пк вчителя, пк учня, мультимедійний проектор

Підручники та навчальні посібники, що використовуються:Інформатика: Підруч.для 7-го кл.загальноосвіт.навч.закл. / Й.Я.Рівкінд [та ін.]. – К.: Генеза, 2015.

Програмне забезпечення: Scratch

Опорні слова:алгоритм; команда повтори N разів, тіло циклу

Тема уроку: Алгоритми із повторенням. Складання та виконання алгоритмів

з повторенням у програмному середовищі

План уроку : 1. Організаційний момент

2. Перевірка домашнього завдання

3. Актуалізація опорних знань (фронтальне опитування)

4. Вивчення нового матеріалу

5. Робота на пк

6. Підсумок уроку

7. Д/З

Хід уроку:

1. Організаційний момент:

Вітання.

Нагадую: на минулому уроці ми почали вивчати тему: Алгоритми з повторенням та розгалуженням, ознайомилися з базовими структурами алгоритму, його властивостями та формами уявлення. Сьогодні ми з вами вивчимо алгоритм із повторенням, навчимося складати такі алгоритми та застосовувати на практиці – виконувати алгоритми з повторенням у програмному середовищі Scratch.

2. Перевірка домашнього завдання:

1. Що називають алгоритмом?

Що таке команда алгоритму?

Хто чи може виступати у ролі виконавця алгоритму?

2. Назвіть базові структури алгоритму?

[лінійний, алгоритм із повторенням, алгоритм із розгалуженням]

У якій формі може бути представлений алгоритм?

[словесною, як тексту, графічно: блок-схема]

Які алгоритми називають лінійними?

3. Які можна виділити властивості алгоритму?

[масовість, результативність, ефективність, кінцівка алгоритму]

Наведіть приклади лінійних алгоритмів із повсякденного життя.

3. Актуалізація опорних знань(Фронтальне опитування)

* Подумайте, які явища у природі постійно повторюються? [День змінює ніч, схід та захід сонця, фази місяця, пори року змінюють один одного і так відбувається багато років]. Процеси, що повторюються, називаються - Циклічними.

* Згадайте народні казки: "Колобок"; «Ріплення»; «Попелюшка» та інших. в них використовується повторення тих самих дій. Які дії у казці «Попелюшка» повторюються кілька разів?

* Ми постійно беремо участь у циклічних процесах:

Заняття у школі з конкретного предмета щотижня повторюються, згідно з розкладом;

Дзвінки на урок і з уроку щодня дзвонять в один і той же час;

Додому ми йдемо по тому самому маршруту;

На уроці української мови щоразу розбираючи будову слова ми виконуємо той самий набір команд;

Коли ви вирішуєте рівняння з алгебри, повторюєте щоразу той самий порядок дій……

4. Вивчення нового матеріалу

Отже, запишіть сьогоднішнє число та тему уроку!

Розглянемо завдання (підручник стор.66)

Дано: ємність 50л, цебро 10л, колодязь. Необхідно наповнити бочку водою.

Наше завдання записати алгоритм, в результаті виконання якого поставлене завдання буде вирішено: бочка буде наповнена водою.

(На проекторі презентація)

Запишемо алгоритм розв'язання цієї задачі, поданий у вигляді тексту:

1. Взяти відро

2. Набрати повне відро води у колодязі

3. Вилити в бочку.

…………………………..

Поставити цебро

Давайте визначимо, які команди повторюються в даному алгоритмі та скільки разів

(Запишемо наш алгоритм з використанням команди повтори)

1. Взяти відро

2.Повтори 5 разів

Набрати повне відро води у колодязі

Вилити в бочку

Поставити цебро

2-3 повтори 5 разів

Ми з вами вирішили завдання, використовуючи алгоритм з повторенням.

Отже, Алгоритм - команди якого повторюються N разів називається алгоритмом з повторенням.

Алгоритм із повторенням називають ще алгоритм із цикломабо циклічним алгоритмом!

Якщо за умови завдання визначено кількість повторень команд, значить, алгоритм розв'язання задачі має команду циклу з лічильником. На прикладі вирішеної задачі ми бачимо, як виглядає найпростіший алгоритм із повторенням, який містить команду циклу з лічильником:

Запишемо загальний вигляд команди циклу з лічильником:

ПовторитиN раз (заголовок циклу)

Команди (де команди утворюють тіло циклу)

Ми знаємо, що алгоритм зручно представляти графічним способом, при цьому використовують блок-схему. Увага на екран давайте пригадаємо, як виглядає блок-схема лінійного алгоритму: див. слайд 4.

Складання алгоритму у зошиті:

Складіть алгоритм знаходження периметра 7 рівнокутного косинця зі стороною а=5. Подайте цей алгоритм у вигляді блок-схеми.

5. Робота на пк

Інструктаж з техніки безпеки.кабінеті суворо забороняється:

    Торкати роз'єми, кабелі та розетки.

    Торкатися монітор.

    Торкатися тильної строни монітора.

    Працювати у вологому одязі та вологими руками.

    Відстань від очей до екрана монітора 40-60 див.

    Працювати за комп'ютером можна лише при дозволі вчителя.

Практична частина:

6. Підсумок уроку:

Отже, що таке алгоритм із повторенням?

Як позначається команда циклу з лічильником, що вона вказує?

Що таке тіло циклу?

Коли використовується команда повторити в алгоритмах?

7. Д/З

§ 3.1 стор 65-71 опрацювати

Скласти алгоритм знаходження середнього арифметичного шести чисел.

Практична частина:

(Діти розсаджуються на свої робочі місця, роздати картки із завданнями)

1. Запускаємо програмне середовище Скретч.

2. Змініть мову програмного середовища натиснувши на панелі інструментів кнопку у формі земної кулі (за потреби)

3. Перемістіть кота у верхній лівий кут

4. Необхідно вибрати блок/перота в область скриптів перетягнути команду/ опустити перо

Завдання№ 1:

Напишіть програму для малювання Скретчем квадрата зі стороною 60 кроків

1) Без використання команди повтори;

2) З використанням команди повтори

(Виберіть блок/контроль/повторити вкажіть команди, які має повторити Скретч необхідну кількість разів для малювання квадрата)

Проаналізуйте, наскільки скоротився запис вашого алгоритму.

Завдання №2:

Перевір, яке зображення виходить в результаті виконання наступних команд:

Повторити 120 разів переміщення на 4 кроки, поворот на 3 градуси

Завдання №3 : Напишіть програму для створення орнаменту

«Форми представлення алгоритму» - Змістовно-методична лінія «Алгоритмізація та програмування». Програмування. Форми представлення алгоритмів. Чи потрібно дотримуватись порядку в алгоритмі? Переправити вовка. 4.1.2. Блок-схема алгоритмів. Розвиток пізнавальних інтересів, інтелектуальних та творчих здібностей засобами ІКТ.

"Алгоритм уроки" - Команди такого алгоритму виконуються послідовно зверху донизу. Графічно (блок-схемою). Розгалужується. Виконавці алгоритмів. Практичне завдання. Відкрийте графічний редактор. Циклічний. Алгоритми бувають дуже складними та великими за обсягом. Блоки. Алгоритм складається з урахуванням виконавця.

"Схема алгоритму" - Перед сном я вмиваюся і чищу зуби. Поки що менше 22.00 я дивитимусь телевізор. Початок. Якщо завтра буде дуже холодно, то я не піду до школи. Розгалужується алгоритм (неповна форма). Мишко захворів, і сьогодні не прийшов до школи. Розгалужується алгоритм (повна форма). Наприклад: Інакше доведеться йти на уроки.

«Циклічний процес» - Розпродаж! Які оператори використовують для організації циклу з невідомим числом повторень? Коли під час вирішення завдань застосовують лічильний цикл? Як інакше називають цикл із постумовою? За якої умови відбувається вихід із циклу з постумовою? Скільки разів виконується цикл із постумовою? Що ми називаємо циклами?

«Основи алгоритмізації» - Визначення Методи опису Типи алгоритмів. Тут можна прочитати головне про алгоритми. Кінець. Словесна форма запису - алгоритм записаний словами і призначений для людини. Програма Сума Опис а,в,с:Цілий Кінець_опису а:=5 в:=9 с:=а+в Висновок ('сума= ', с) Кінець_Програми. Лінійний алгоритм.

«Поняття алгоритму» - Алгоритм завжди розрахований на виконання виконавцем, що не розмірковує, – формальне виконання алгоритму. Формалізація поняття алгоритму. Алгоритм (лат. algorithmi - аль Хорезмі - порівн. азіатський математик IX ст.,). Побудувати алгоритми не вдавалося, виникло поняття алгоритмічно нерозв'язного завдання. Визначення алгоритму є інтуїтивним поняттям, а чи не суворо математичним.

Всього у темі 32 презентації

ВИКАЗАННЯ. АЛГОРИТМИ З ГОЛОВАННЯМ І ПОВТОРІННЯМ

§ 26. Алгоритм із повторенням

Данилку, а чому ти такий сумний?

І ніяк не можу підібрати команди та скласти алгоритм для вирішення одного цікавого завдання.

А що це за цікаве завдання?

У проекті, який я розробляю, потрібно щоб виконавець постійно виконував групу команд.

Так, тут без алгоритмів із повтореннями не обійтися.

А що це таке – алгоритм із повторенням?

Щоб ознайомити тебе із новою алгоритмічною конструкцією, я приготував кілька цікавих завдань.

Ось перше завдання.

Склади такі інструкції роботу-лісу, щоб він зміг зібрати всі гриби на галявині.

Готово.

Алгоритм збирання грибів з галявини.

1. Підійди до гриба.

3. Поклади у кошик.

4. Підійди до гриба.

6. Поклади у кошик.

7. Підійди до гриба.

9. Поклади у кошик.

10. Підійди до гриба.

12. Поклади у кошик.

13. Підійди до гриба.

15. Поклади у кошик.

Ух, добре, що на галявині лише п'ять грибів, бо алгоритм був би дуже довгий.

А чи помітив ти, що дії, які виконує робот-лісовик, повторюються? І оскільки ми знаємо, що грибів на галявині всього п'ять, то алгоритм можна скласти так:

Повтори 5 разів:

Підійди до гриба;

Поклади у кошик.

А тепер уяви, що ми не знаємо кількості грибів, які ростуть на галявині. Як тоді скласти алгоритм?

Графічне зображення алгоритму

Словесний алгоритм.

Повторюй, поки на узліссі є гриби:

Підійди до гриба;

Поклади у кошик.

Отже, ти розумієш, що в житті не всі завдання можна вирішити, використовуючи лише алгоритмічні структури слідування та розгалуження? Для вирішення деяких завдань необхідно використовувати алгоритми з повтореннями.

У середовищі Скретч для складання скриптів з використанням алгоритмічної структури з повторенням можна використовувати такі блоки команди:

1) "Повтори ..." -

здійснює повторення команд, що знаходяться всередині блоку, задану кількість разів;

2) "Повторювати, поки ..." -

здійснює повторення команд, що знаходяться всередині блоку, доти, доки встановлена ​​в блоці умова не набуде значення «істина»;

3) "Завжди, якщо ..." -

постійно здійснює повторення команд, що усередині блоку, у разі, якщо вбудована умова має значення «істина»;

4) «Завжди» - постійно здійснює повторення команд, що усередині блоку.

Дякую тобі, Комп'юшку! Подивися, який цікавий проект я підготував.

Проект «Пори року».

Опис виконання проекту.

Після натискання на зелений прапорець спрайт-дерево починає постійно змінювати свої костюми-образи з інтервалом за 1 секунду. Зупинити виконання проекту можна, натиснувши кнопку

Вид сцени під час виконання проекту.

Запитання та завдання від Комп'юшка

1. Наведи приклади задач, для вирішення яких потрібно використовувати алгоритмічну конструкцію з повторенням.

2. Назви команди середовища Скретч, що використовуються для реалізації алгоритмів із повторенням.

3. Скільки разів повторюється команда всередині блоку умов виконання проекту, представлених малюнку?

4. Склади власні проекти до поставлених завдань.

А. Колобок постійно переміщається по сцені, і якщо натрапляє на квіти на своєму шляху, то посміхається, а якщо наштовхується на колючки, то робить сумне обличчя і каже: «Ой, боляче!».

Б. Рудий кіт проводить екскурсію у своїй кімнаті, і якщо підходить до своїх улюблених іграшок, розповідає історії про них.

В. Рудий кіт знайомить зі своїми друзями – фантастичними істотами та розповідає про них.

Г. Скориставшись костюмами Рудого кота у вигляді букв англійського алфавіту, склади скрипт, який покаже на сцені весь англійський алфавіт букву за буквою.

Центр організації та проведення Міжнародних та Всеросійських дистанційних конкурсів офіційного сайту "ГОРДІСТЬ РОСІЇ!" (2015-2016)

ЗАЯВКА НА УЧАСТЬ В ЕКСПРЕС-КОНКУРСІ

ДЛЯ ПЕДАГІВ

Посада: вчитель початкових класів

Скорочена назва ОУ: МБОУ ЗОШ № 5

Місцезнаходження ОУ: м. Пить-Ях

E-mail: 17727718@mail .ru

Номінація: Мій найкращий урок

Назва роботи: урок «Алгоритм із повторенням»

Формат конкурсу (Міжнародний, Всеросійський): Всеросійський конкурс

Кількість дипломів: 1

Дані про оплату (докладно): онлайн

Перегляд вмісту документа
«Конспект уроку»

вчитель МБОУ «ЗОШ № 5 м. Пить-Ях

Тюменської обл.

Конспект уроку математики на тему «Алгоритми з повторенням (циклом)». Програма 2100

Ціль:

Закріпити уявлення про алгоритм, схему алгоритму, види алгоритмів

Ознайомити з алгоритмом із повторенням (циклом)

Закріпити вміння складати та виконувати лінійні та нелінійні алгоритми, записувати та читати схеми алгоритмів, використовуючи умовні знаки.

Завдання:

1. Предметні:познайомити з новим видом алгоритмів, розуміти запис алгоритмів, складати лінійні та нелінійні алгоритми (з розгалуженнями та циклами)

а) пізнавальні УУД:

Розвиток уваги, мислення, зорової пам'яті учнів;

Видобувати знання з різних джерел (тексту, малюнків, схем, умовних позначень);

Вміння орієнтуватися у своїй системі знань: відрізняти нове від відомого;

б) комунікативні УУД:

Вчити дітей контролювати свою мову (будувати зв'язкову відповідь) при вираженні своєї точки зору на задану тематику;

Розвивати вміння висловлювати свої думки та доводити свою точку зору;

Взаємодіяти один з одним (слухати порівнювати та оцінювати відповіді інших)

в) регулятивні УУД:

Складати план вирішення навчальної задачі;

- планувати послідовність кроків алгоритму задля досягнення мети;

3. Особистісні:

Формування вміння рефлексивної самооцінки, вміння аналізувати свої дії, керувати ними

Щеплювати учням вміння спілкування та співробітництва, спираючись на етичні норми, поважати думку інших.

Обладнання:

підручник "Математика" (авт. Т.Є. Демидова, С.А. Козлова, А.П. Тонких), мультимедійна презентація, проектор, роздатковий матеріал.

1.Орг. момент.

Коментований запис числа та виду роботи. Слайд

2. Актуалізація знань

А почнемо ми наш урок з розгадування кросворду. Слайд

Що таке алгоритм?

(Алгоритм- Послідовність, порядок дій виконавця для досягнення результату)

З чого складається алгоритм?

(З кроків, які називають командами)

Назвіть форми запису алгоритмів.

(словесні, блок-схеми) Слайд

Що для запису блок схем? (Геометричні фігури) Слайд

Наш урок – урок-подорож. А ось куди ми вирушимо - ви дізнаєтесь, виконавши дії за заданим алгоритмом.

Використовуючи цю програму дій, знайди значенняХта запиши їх у таблицю. Розташуй відповіді в порядку спадання і розшифруй слово.

З К С А К А



У звичайний день, у час

Я у казки запрошую вас!

А супроводжуватимуть у казках нас алгоритми.

Якого виду алгоритм використовувався у цьому завданні?

У казках, як і життя, теж зустрічаються алгоритми.

І щоб відчинити ці ворота в казку нам потрібно створити алгоритм відчинення дверей.

Складіть алгоритм відчинення дверей ключем.

(на аркушах у парі) на фоні музики

Якого виду алгоритм використовувався у цьому завданні? (лінійний)

Ну а тому що у нас урок математики виконаємо математичні алгоритми.

3. Створення проблемної ситуації.

А ось і чарівний яблуневий садок, в якому потрібно зібрати яблука.

Нам потрібно скласти алгоритм наших дій. Слайд

Ми поклали в кошик одне яблуко, але на ньому більше одного яблука. Як продовжити наш алгоритм?

Наші події повторилися. Як назвати такий алгоритм?

(Алгоритм з повторенням)

Чи є такі в математиці?

Дайте визначення алгоритму із повторенням.

4. Застосування нового знання

Продовжуючи наш урок, навчимося застосовувати нові знання

б) Робота у групах

Алгоритм 1. Оформіть у вигляді алгоритму роботу Попелюшки з казки «Попелюшка»

Після весілля мачуха відразу показала свою злу вдачу. Вона чудово розуміла, що поряд з гарною добросердечною падчеркою її рідні доньки виглядають ще негарнішими і потворнішими. Тому вона зненавиділа падчерку і змушувала її робити всю найважчу і брудну роботу по дому.

Так вона змушувала Попелюшку розбирати всю зібрану квасолю в два різні кошики: білу – в овальну, а червону – в круглу.

І Падчериця не могла лягти спати, доки не виконає всю роботу.

Алгоритм 2. Оформіть як алгоритму вибір принцом нареченої з казки «Попелюшка».

Наступного дня принц оголосив, що одружиться з тією дівчиною, якою кришталевий черевичок виявиться вчасно. Принцеси, герцогині та придворні пані – всі прийшли до палацу. Принц зустрічав кожну дівчину, приміряв туфельку. Але коли бачив, що черевичок не підходив – прощався з ними. Приміряли туфельку та попелюшкині сестри, але безуспішно. Тоді Попелюшка запитала:

Чи можна мені спробувати теж?

Її сестри засміялися. Але принц сказав:

Я примірятиму туфельку всім дівчатам без винятку.

Туфелька вільно надягалася на попелюшину ніжку, ніби була зроблена по ній. Тут же Попелюшка дістала з кишені другий черевичок, і всі застигли здивовано.

Перевірка групової роботи. Захист алгоритму Слайди

5. Домашнє завдання.

У гостях у казок добре, а вдома краще.

Відкрийте щоденники, запишемо домашнє завдання. З. 85 № 5, 6.

На аркуші формату А4 запишіть складіть словесний і відповідний алгоритм (вкажіть його тип) виконання будь-якої роботи та оформіть свою роботу (виявивши творчі здібності).

6. Рефлексія. Підсумок уроку.Слайд

«Казка брехня, та в ній натяк – добрим молодцям урок!» А який урок нам сьогодні дали казки?

Що нового ми дізналися на уроці? (Відповідь)

– Чого навчилися?

Сьогодні ми складали алгоритми до сюжетів казок. А чи трапляються у житті ситуації, коли ми діємо за алгоритмом? Наведіть приклади

- Кому поки було важкувато?

– Хто чи що вам допомогло впоратися?

– Хто задоволений сьогодні своєю роботою?

- Хто хотів би що виправити? Що? Що для цього потрібно зробити?

- Яку б позначку ви собі поставили?

Я не сумнівалася, що всі ви знаєте та любите казки, кожен з вас отримає оцінку за практичну роботу, і хотілося б відзначити найактивніших учасників уроку (виставляються оцінки).

Перегляд вмісту презентації
«презентація до уроку»


Презентація до уроку "У гостях у казки з алгоритмами"


Мета уроку:

  • закріпити уявлення про алгоритм, схему алгоритму, види алгоритмів
  • ознайомити з алгоритмом із повторенням (циклом)
  • закріпити вміння складати та виконувати лінійні та нелінійні алгоритми, записувати та читати схеми алгоритмів, використовуючи умовні знаки.

Завдання уроку:

1. Предметні: познайомити з новим видом алгоритмів, розуміти запис алгоритмів, складати лінійні та нелінійні алгоритми (з розгалуженнями та циклами)

а) пізнавальні УУД:

-Розвиток уваги, мислення, зорової пам'яті учнів;

- отримувати знання з різних джерел (тексту, малюнків, схем, умовних позначень);

- вміння орієнтуватися у своїй системі знань: відрізняти нове від відомого; у

б) комунікативні УУД:

Вчити дітей контролювати свою мову (будувати зв'язкову відповідь) при вираженні своєї точки зору на задану тематику;

- розвивати вміння висловлювати свої думки та доводити свою точку зору;

- взаємодіяти один з одним (слухати порівнювати та оцінювати відповіді інших)

в) регулятивні УУД:

-Складати план вирішення навчальної задачі;

- планувати послідовність кроків алгоритму задля досягнення мети;

3. Особистісні:

- формування вміння рефлексивної самооцінки, вміння аналізувати свої дії, керувати ними

- прищеплювати учням вміння спілкування та співробітництва, спираючись на етичні норми, поважати думку інших.


Класна робота


Алгоритм

Алгоритм- Послідовність, порядок дій виконавця для досягнення результату


  • словесна,
  • блок-схема

Назва фігури

Зображення

Позначений крок алгоритму

Овал

Ромб

Прямокутник

Початок та кінець

Ухвалення рішення

Виконання дії


18 +24 -15 х" width="640"

Використовуючи цю програму дій,

знайди значення Х та запиши їх у таблицю.

Розташуй відповіді в порядку

спадання та розшифруй слово.

З К С А К А




початок

Дістати ключ

Вставити ключ у замкову щілину

Повернути ключ 2 рази

Вийняти ключ

кінець


У гостях у казки

з алгоритмами



Збери врожай

Увійди до саду

Підійди до яблуні

Зірви яблуко

Поклади яблуко в кошик


Збери врожай

Увійди до саду

Підійди до яблуні

Зірви яблуко

Поклади яблуко в кошик

Чи залишилися яблука на яблуні?

Чи залишилися яблуні з яблуками?






Початок

Зустріти дівчину

Приміряти їй туфельку

Попрощатися з дівчиною

Підійшла?

Попелюшка знайдена!

Кінець


Зібрати крупу

Перебрати крупу

Наносити води

Почистити котел

Помити підлогу


Казка - брехня, та в ній натяк

добрим молодцям – урок!